Çalışma Saatlerimiz: Pzt – Cum : 9:00 – 18:00

Adres

Mevlana Bulvarı, Yelken İş Kulesi 139/A Kat:18 No:49, Ankara

Dava konusu bir uyuşmazlığın ya da ileride dava konusu olması muhtemel bir durumun araya mahkemeleri sokmaksızın Adalet Bakanlığı’nca yetkili kılınmış bir uzman tarafından karşılıklı müzakere yöntemiyle çözüme kavuşturulması işlemine arabuluculuk denmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri ve gelişmiş Avrupa ülkelerinde yoğun bir şekilde kullanılan arabuluculuk yöntemi, uyuşmazlıkların daha kısa sürede ve tarafları daha mutlu eden bir şekilde sonuçlandırılmasına hizmet etmektedir.

Bu hizmetin yerine getirilmesinde Adalet Bakanlığı’nın gerçekleştirdiği yazılı ve uygulamalı sınavlarda başarılı bulunan avukatlar, eğitimlerle edindikleri müzakere tekniklerini kullanarak tarafların ortak bir noktada buluşmasına yardımcı olmaktadırlar.

Mahkemeye başvurma yolundan çok daha çabuk çözümler sağlayan arabuluculuk hizmeti, aynı zamanda yüksek harç ve masrafların bulunduğu yargılama yolundan çok daha ekonomiktir.

Kamu hukukundan kaynaklı tüm uyuşmazlıklar dışında arabuluculuk yönteminin takip edilebilmesi mümkündür. Nitekim kamu hukuku kaynaklı uyuşmazlıklar, uyuşmazlığın türüne göre kendi iç uzlaşma yollarına sahiptir. Bu uyuşmazlıkların dışında kalan her türlü birey ve firmalar arasındaki uyuşmazlıklar, ticari ilişkilerden kaynaklı uyuşmazlıklar, işçilik hak ve alacaklarıyla sigortalılığın tespiti dışındaki diğer işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklar, alım satım, tüketici işlemlerinden ve mevzuatından doğan uyuşmazlıkları, inşaat ve gayrimenkul hukuku kaynaklı uyuşmazlıklar ve genel anlamda eser sözleşmeleri, kiracı ve kiraya veren arasındaki uyuşmazlıklar, deniz ticareti kaynaklı uyuşmazlıklar ve sigorta uyuşmazlıkları, fikri haklara ilişkin uyuşmazlıklar ve marka patent uyuşmazlıkları, boşanmadan sonraki mal paylaşım uyuşmazlıkları, ceza hukukundan kaynaklı şikayete tabi olan suçlar ve özellikle taksirle yaralama, silahsız kasten yaralama, hakaret ve tehdit gibi basit suçlardan kaynaklı uyuşmazlıklar arabuluculuk hizmetiyle çözüme kavuşturulabilmektedir.

Dündar Hukuk Bürosu bünyesinde de Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanlığı’nın siciline kayıtlı olarak Arabuluculuk ve ayrıca İş Hukukunda Uzman Arabuluculuk hizmeti profesyonelce verilmektedir.

Yukarıda örnek olarak sayılan uyuşmazlıkların dışında da birçok konuda arabulucuya gitmek mümkün olduğu gibi, bu etkin ve hızlı yöntemin tercih edilmek istenmesi durumunda, Dündar Hukuk Bürosu çözüm odaklı anlayışıyla gerekli müzakerelerin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

Sohbeti başlat!
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Dündar Hukuk Bürosu
Merhaba! 👋🏻
Size nasıl yardımcı olabiliriz?